Często człowiek, jeśli patrzy uważnie, poznaje siebie już po twarzy lokaja u drzwi. - Franz Kafka

Blog > Komentarze do wpisu
Introspekcja

Bardzo ciekawe- rzekł Hans Castorp.


Ma się rozumieć, że ciekawe!- odpowiedział radca dworu. - Pożyteczna lekcja poglądowa dla młodych ludzi. Anatomia świetlna, rozumie pan, triumf ostatniej doby. (...) Potem był tak uprzejmy, że pozwolił pacjentowi, który bardzo o to prosił, prześwietlić sobie rękę. I Hans Castorp ujrzał widok, którego powinien był oczekiwać, który jednak nie jest właściwie człowiekowi sądzony; toteż nigdy dotychczas nie myślał, że kiedyś ujrzy to, na co patrzył: patrzył na swój własny grób.

Działanie światła wyprzedziło późniejszy proces gnicia, ciało, które miał na sobie, zostało jakby rozpuszczone, zniszczone, rozwiane w leciutką mgiełkę, a ostał się tylko misternie utoczony szkielet prawej ręki; dokoła pierwszego członu serdecznego palca widniał otaczający go luźno czarny sygnet, odziedziczony po dziadku; jeden z twardych przedmiotów tej ziemi, którymi się zdobi ciało, przeznaczone do rozpłynięcia się pod nim, tak że, oswobodzony, dostaje się na inne ciało, które z kolei może go znowu przez chwilę ponosić.

Oglądał teraz dobrze sobie znaną część swego ciała oczami owej damy z rodziny Tienapplów, przeszywającymi na wskroś, jasnowidzącymi oczami, i po raz pierwszy w życiu zrozumiał, że umrze.

Thomas Mann, Czarodziejska góra

poniedziałek, 19 października 2009, portretwkropli

Polecane wpisy

  • Gruba warstwa szkła

    Siedemdziesiąta rocznica agresji nazistowskich Niemiec na tereny II RP to czas, w którym powinniśmy spróbować przez chwilę uważniej posłuchać tych, którzy swoje

TrackBack
TrackBack URL wpisu: